Konferenčné stoly          Hasco - normálie
O produktochKontakty

Mexický nábytok - O produktoch

deko-mexico.jpgKrajina dávnych tradícii a remeselnej klasiky, Mexiko, dodnes produkuje pre celosvetové  trhy úctyhodné množstvo "sedliackeho nábytku". Keď sa však na tieto kusy zapozerá našinec, zistí, že od chápania nábytku našich starých otcov a dnešného trendu tejto kategórie nie je ďaleko.

 

Tradične vysokohodnotné drevo borovice Pondorosa je mimoriadne trváce. Na výrobu mexického sedliackeho nábytku sa využíva drevo z rýchlorastúcich lesov mexických náhorných plošín, sušené v peciach metódami predindustriálnej éry.V harmonickej súhre je tento materiál zapracovávaný so starým drevom. 75 až 250 rokov staré drevo pochádza zo stavieb celej strednej Ameriky. V prvom rade sa tento materiál ošetruje prirodzenými neškodlivými ochrannými prostriedkami mimo iného proti červotoču, ktorého stopy neskôr hotový produkt nesie. Charakteristický vzhľad vznikajúci desaťročia je po zapracovaní do čelných plôch kolekcie typický a vypovedá o celomasívnom, poctivom charaktere celého výrobku.

 

Skúsení remeselníci zhotovujú tento nadčasový nábytok uplatňujúc znalosti dreva, jeho štruktúry a pôsobenia. Každý kus je unikátom, čo môže ospravedlniť minimálne odchýlky od daného modelového radu. Ručne kované a patinou štylizované kovania patria vedľa prírodne ponechanej štruktúry a povrchu dreva k typickým prvkom tejto nábytkovej línie. Reprezentujú ducha zlatých čias súzvuku prirodzeného sedliackeho života so zaužívanými vedomím pre vkus a formu bývania.

 

Prírodné drevo žije! Povrch nábytku dýcha a pozitívne ovplyvňuje ovzdušie v miestnosti a výmenu vlhkosti. V rozdielne zahrievaných priestoroch reaguje nábytok prirodzenými zmenami. Letokruhy a uzly sa odlišne vysušujú a sfarbujú - napriek stabilite formy sa materiál individuálne prejavuje. Pri tom sa nové zapracované píniové drevo môže pri výkyvoch mikroklímy prejaviť radikálnejšie - vzniknú zmeny a trhliny. I to je chápaným prejavom živého dreva - charakteristickým pre tento typ nábytku. Úprava povrchu masívneho mexického nábytku má tiež svoje zvláštnosti, sledujúce nerušivé spolužitie materiálu, človeka a prírody. Každý produkt je ošetrený ochranným prírodným voskom s obsahom lanolínu. Táto úprava zjednodušuje i ďalšiu údržbu pri zachovaní prirodzeného charakteru surového dreveného povrchu.

 

Údržba: pre bežnú údržbu postačuje poutierať nábytok suchou flanelovou utierkou. Pri občasnom poutieraní "na mokro" je potrebné nábytok utrieť do sucha. Podľa potreby, ale najmenej raz za tri mesiace doporučujeme povrch ošetriť dodávanou lanolínovou pastou.  Ochráni to povrch pred vysušovaním a osvieži farebný tón. Originálna lanolínová pasta je ideálna aj na dopatinovanie svetlých miest a trhliniek, ku ktorým môže dôjsť v dôsledku suchého prostredia (napríklad v období vykurovania).

 

Prostredie: Aby ste sa Vy aj Váš nábytok cítili príjemne, doporučujeme udržiavať stabilnú vlhkosť od 40 do 60 % a teplotu okolo 20 stupňov. Vysušovaniu prostredia môžete zabrániť využitím zvlhčovača vzduchu alebo vhodným umiestnením izbových rastlín, ktoré vzduch v miestnosti prirodzene zvlhčia. Zabránite tak trhlinám spôsobeným presúšaním dreva a zlepšíte i vlastný pocit pohodlia.

 

 

 © OSTEX s.r.o.  
Web prevádzkuje spoločnosť © INT 2010